Bohemia Saxophone Quartet

Pavel Fiedler 

Pavel Fiedler, saxofonista a pedagog

Narodil se 13. listopadu 1963 v Praze. Vystudoval gymnázium Na Zatlance a Konzervatoř Jana Deyla v Praze – hru na klarinet u prof. Jiřího Urbana a komorní hru u prof. Jiřího Kratochvíla. Absolvoval v roce 1988. Během studia se současně věnoval i hře na saxofon. Po absolutoriu hrál, kromě jiných formací, také v Badot Quartet and Orchestra Michala Pospíšila, jehož saxofonová sekce současně samostatně interpretovala úpravy jazzových skladeb pro čtyři saxofony. Vztah k tomuto nástroji a komorní hře logicky vyústil v roce 1990 ve spoluzaložení Saxofonového kvarteta Bohemia, které se již nevěnovalo pouze jazzu ale především vážné hudbě. Toto těleso se během let vyprofilovalo ve špičkový soubor s širokým repertoárovým záběrem. S kvartetem se zúčastnil mnoha význačných hudebních festivalů (Mezinárodní hudební festival Pražské jaro, Struny podzimu, Concentus Moraviae, Mezinárodní jazzový festival PRAHA, International Saxophone Quartet festival Madona – Lotyšsko, Mezinárodní festival soudobé hudby Kontrasty – Ukrajina, Klangspuren 06 – Rakousko, IX. Dresdner Saxophonmesse – Německo, Moravia Music Fest ad.) a na koncertních turné navštívil kromě mnoha evropských zemí také USA, Izrael, Jordánsko, Kuvajt, Tunisko, Libanon a Indonésii. Saxofonové kvarteto Bohemia se v roce 1998 stalo finalistou soutěže IX. Concours International de Musique de Chambre de Paris. Soubor od svého založení natočil čtyři profilová CD (History of Jazz, Saxcriptions, Jazz inspiration, Bohemia Saxophone Quartet) a na několika dalších se podílel (Umlkání, Mazel Tov!). Pavel Fiedler je iniciátorem vzniku několika desítek skladeb pro saxofon českých soudobých skladatelů.

Pavel Fiedler je často zván ke spolupráci s předními českými symfonickými orchestry a komorními tělesy, například s Českou filharmonií, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Filharmonií Hradec Králové, Filharmonií Brno, Agon Orchestra, MoEns ad. Jako sólista vystoupil s Pražskou komorní filharmonií, Jihočeskou komorní filharmonií a Lvovskou komorní filharmonií. Spolupracuje s orchestrem Stání Opery Praha (dosud např. v Bubu z Montparnassu E. F. Buriana, v Cirkusu Terra Trygve Madsena, v La Roulette Zdeňka Merty) s Novou scénou Národního divadla (v představení Karel_Hynek_Mácha.RIP), s orchestrem Berg (naposledy v české premiéře skladby In Vain G. F. Haase).

V současné době působí jako saxofonista v divadelních hrách Miloše Orsona Štědroně Velvet Havel a Divadlo Gočár v pražském divadle Na Zábradlí. V divadle Na Prádle a v A studiu Rubín účinkoval v divadelních hrách Velký sešit a Kabaret Hašek. V letech 1999–2004 byl členem orchestru Divadla Na Fidlovačce (Mamzelle Nitouche, Slaměný klobouk, Kabaret), v divadle Broadway účinkoval v muzikálu Pokrevní bratři. Pavel Fiedler se pravidelně zúčastňoval interpretačních kurzů vynikajícího francouzského saxofonisty Philippe Portejoie. Se členy Saxofonového kvarteta Bohemia s úspěchem provádí semináře a masterclasses v Čechách i v zahraničí (Paříž, Oslo, Lvov, Madona). Sám je zván jako lektor na semináře pro pedagogy Základních uměleckých škol. Pedagogické činnosti se věnuje od roku 1986. Na Pražské konzervatoři působí jako pedagog hlavního oboru hra na saxofon od roku 2008. Hru na saxofon vyučuje rovněž na Konzevatoři Jana Deyla.

Pavel Fiedler hraje na sopránový saxofon Selmer Serie III, hubičky Selmer S90–180, Selmer H, používá ligaturu Vandoren Optimum a plátky Vandoren V5 – č. 3,5.

   Pavel Fiedler Pavel Fiedler Pavel Fiedler Pavel Fiedler Pavel Fiedler Pavel Fiedler Pavel Fiedler Pavel Fiedler