Bohemia Saxophone Quartet

Pavel Škrna 

Pavel Škrna

Pavel Škrna se narodil 21. 5. 1974 v Praze. V průběhu studia hry na klarinet na Konzervatoři Jana Deyla v Praze (prof. J. Urban, absolutorium v roce 1995) byl členem a sólistou rozličných hudebních těles pestrého hudebního záběru od folklóru (Karmína, se kterým mj. natočil 2 CD) po klasickou hudbu. Rovněž se začal věnovat i saxofonu a taneční hudbě (1992–1993 člen orchestru Orchestr Václava Hybše) a zabrousil i do oblasti hudby jazzové. V roce 1993 se stal členem BSQ. Ve studiu hry na saxofon pokračoval na Konzervatoři Jaroslava Ježka (prof. J. Plaček, absolutorium v roce 2000). Další vzdělání si doplňoval na saxofonových kurzech (Philippe Portejoie, Detlef Bensman, Piotr Baron) a seminářích (E.Rousseau, J. Sampen, E. Nestler, V. Vals, ale i Fr. Kop nebo B. Mintzer)

Studium hudby ho dovedlo také k aranžování a upravování skladeb různých historických období pro rozličná nástrojová obsazení (nejvíce však pro BSQ).

I když těžiště svého zájmu nachází Pavel Škrna jako komorní hráč v BSQ, tak příležitostně vystupuje se soubory a orchestry různých žánrových zaměření, z nichž nejvíce si cení spolupráce s předními českými symfonickými orchestry (Česká filharmonie, FOK, PKF, SOČR, Filharmonie Brno, Filharmonie Hradec Králové, Národní divadlo, Státní opera atd.).  V oblasti vlastní koncertní činnosti provedl české premiéry např. M. Mihalovici: Chant Premier, T. Yoshimatsu: Fuzzy Bird Sonata, O. Adámek: Inflexion aj.

Jako člen orchestru se podílel na divadelních představeních např. Divadlo Na Vinohradech, Studio DVA, Nová scéna Národního divadla, Divadlo Na Prádle. V letech 1999–2004 byl členem orchestru Divadla Na Fidlovačce, od roku 2006 dosud je členem orchestru Hudebního divadla Karlín. Pravidelně se zúčastňuje natáčení hudby s Filharmoniky města Prahy a s Philharmonic Wind Orchestra.

Od roku 1999 se věnuje také výuce hry na saxofon. Spolu s ostatními členy BSQ provádí semináře a masterclasses doma i v zahraničí, sám provádí semináře pro učitele ZUŠ. Spolu s P. Fiedlerem je autorem metodického materiálu Saxofon určeného pro učitele ZUŠ (zpracováno pro NIDV, 2013). Pavel Škrna je zván jako člen odborných porot soutěží ZUŠ. Od roku 2011 pedagogicky působí na Konzervatoři Pardubice a Pražské konzervatoři.

Pavel Škrna hraje v BSQ na tenorový saxofon Selmer Serie III; „Klasický“ setup - hubička Selmer S90 170, strojek BG Tradition Gold Plated a plátky Vandoren V5 – č. 3,5. „Jazzový“ setup – hubička Selmer Super Session H, strojek Rovner Dark a plátky Vandoren V5 – č. 2,5 nebo JAVA č. 3.

   Pavel Škrna Pavel Škrna Pavel Škrna Pavel Škrna Pavel Škrna Pavel Škrna